Meie hobused

AAMI 3571 E (22.06.1993-06.10.2020), ema ELLE 3260 E (emaisa Episood 393 E ), isa ANDO 537 E (isaisa Ampiir 444 E). Hall mära, aretaja Orissare Ühismajand.

Männisalu talu esimene hobune, kellest kõik 2001. aastal alguse sai ja kes nüüd mereääre kopli metsasalust algaval vikerkaarel hoiab silma peal kogu meie hobumajandamisel. 

Aami oli tõeline Pipi hobune. Ta teadis ja oskas kõike, mida ühelt hobuselt oodata võiks. Kivisoo Martin ütles hobust üle andes Elole, et Aami koolitab ta välja ja nii oligi. Aamiga tõime metsast puid välja, vedasime lammaste ja kitsede heinad lauta – ta vedas vankrit ja ratsutas, tegi põllutöid. Ta oli väga hea ema oma viiele täkkvarsale, kes riburada Männisalus sündisid ja kellest kaks ruuna (Ränki Valgesukk ja Vatican) praegugi meie karjas on.

Otsisime Aami enne meile tulekut sündinud märavarssade jälgi ja meil on nüüd Redoora ja Ruja lapsed Viona ja Leiki ning nende lapsed. Oleme kindlad, et Aamil on põhjust olla uhke vanaema ja et kõik tema head omadused on põlvnenud edasi ka tema lastelastele.

RÄNKI VALGESUKK (sünd. 02.06.2006), ema Aami 3571 E (emaisa Ando 537 E), isa RIKOSHET 783 E (isaisa Regaal 724 E). Halli värvusega, vanuses valgeks muutunud suurema kasvuline ruun (tk  148 cm), aretaja Elo Liiv.

Ränki Valgesukk on esimene Männisalus sündinud eesti hobune. Oi-oi kui palju asju me tema kasvatuses valesti alguses tegime ja mida nüüd hoopis teisiti teeks! Näiteks tollel ajal veel ei räägitud järk-järgulisest survest või surve eest ära astumisest. Noore hobuse pidi puu või tugevasti maa küljes oleva posti külge siduma ja siis pidi ta seal pusides ja paanikas mõistma et jõust pole kasu. Peale rahunemist võis ta lahti siduda. Hobune ei olnud koostööks, hobune pidi alluma inimesele. Siiani on oma tegudest sant tunne hinges ja iga kord kallistades palume vabandust oma rumaluse pärast!

Aga kõigest hoolimata kasvas temast väga tore ja nupukas hobune. Kahjuks kabja sisemiste vigastuse tõttu temaga trennides ratsutada enam ei saa, kuid tema kanda on väga palju muid rolle kogu karja dünaamikas. Teda austatakse, talle antakse teed, tema juurde joostakse kiusamise eest peitu ja kui ta tülidele vahele astub, siis keegi ei vaidle vastu. Kui ratsatundide hobustega koplist väljume, siis noored hobused ei hakka muretsema, sest neil on Ränki, kes kõikidele küsimustele vastuseid teab. Ta ei ole austust saavutanud jõu ja vägivallaga vaid rahu ja tasakaalukusega.

Et hall värvigeen “sööb” värvi, siis sündides tumehall hobune on ajas muutunud valgeks ja tema valgeid sukke pole enam näha.

Ränki kaldub ülekaalulisusele ja tema on põhjus, miks hakkasime Männisalus liikumise radu ehitama koplisse ning heinarullide peale dieedi võrke viskama. 

VIONA (sünd. 19.04.2008), ema REDOORA 4047 E (emaisa Regaal 724 E ja emaema Aami 3571 E), isa VAKS 696 E (isaisa Vigur 682 E). Halli värvusega ja suuremat kasvu (tk 148 cm) mära, aretaja Tihuse Hobuturismi talu.

Viona jõudis meile 2021 keerulisi teid pidi. Peale oma esimese hobuse Aami surma hakkasin otsima tema mära liini järglasi.

Viona on Aami lapselaps ja kunagi oli väga hinnatud turismihobune Tihusel (hüüdnimega Chicita). Kuid peale vigastust jäi ta aktiivsest ratsastusest eemale ja oli peamiselt kasutuses sugumärana. Mingeid kummalisi ringe pidi jõudis ta müüki ja Kivisoo Reedik andiski sellest kohe teada – nii jõudiski ta meile. 

Viona on nagu meie karja matriarh, vanaema, keda kõik austavad. Teise austuse teenib ta välja pealtnäha justkui mitte millegiga – aga RAHU on hobusemaailmas väga kõva sõna! Oleme märganud, et karja kõige austatumad liikmetel on just need kaks peamist iseloomu omadust – rahu ja sisemine väärikus. 

Viona on väga hea ema ja ta kannab endaga hõbegeeni. Meie karjas on temalt kolm väga toredat märavarssa – hõbevõikhiirjas Aami (sünd 2021), kõrb Elska (sünd 2022) ja raudjas Lahke (sünd 2023).

Viona on ka karja kõige rääkivam hobune, ta oskab erinevaid häälikuid puristades tänada ja oma poolehoidu näidata. Kuigi temaga ei saa enam ratsutada, on temaga väga meeldiv vestelda, nagu ikka vanemate daamidega 🙂

VAIM (sünd. 26.04.2010), ema RONJA 4155 E (emaisa Rikkur 781 E), isa VIRK 771 E (isaisa Vihur 733 E). Võigu värvusega suuremat kasvu (tk 147 cm) ruun, aretaja Iida-Leena Materasu

Vaim jõudsin meile 2023 aastal ja on meie ratsakooli vankumatu sammas. Karjas olles võtab ta endale lapsehoidja rolli ja mängib heal meelel noortega. Ka on ta väga sõbralik uute hobustega ja me kasutame teda uute hobuste sulandamisel karja. Vaimu endine omanik Iida-Leena iseloomustas oma hobust nii täpselt ja nii imeliselt sügavuti, et meil ei ole palju lisada.

“Ta on hobune, kel on väga tugev karjatunnetus ja armastus, talle läheb korda kui keegi karjast ei ole terve ning asub koheselt toetama ja tervendama. Samuti soovib ta isasele hobusele kohaselt alati teada, kus tema kari on ja kas nendega on ikka kõik korras. Inimeselt ootab Vaim rahulikkust ja ausust. Ta ei lepi varjatud või allasurutud emotsioonide ja tunnetega. Samuti mitte võlts-rahulikkusega: kui ta märkab, et inimene tahtlikult midagi tagasi hoiab, siis võib ta näidata väga tulist vägevust või sind seni hellalt nügida, kuni sa lõpuks ausalt üles tunnistad, mis sinuga toimub. Siis Vaim rahuneb (raputab, haigutab, limpsib…), kiirgab täielikku armastust ja turvatunnet ning on kõige hellem, toetavam ja rahulikum hobune maailmas. Olen aja jooksul näinud just temas kõige rohkem selget võimet sekundipealt täielikult muutuda vastavalt sellele, kuidas inimene tema kõrval muutub.

Vaim on ka ainuke minu hobustest, kes päriselt „kallistab“, keerab end peaga sinu ümber ja hoiab. Ta on alati valmis sügamiseks, silitusteks ja massaažiks ja naudib igasugust positiivset füüsilist puudutust. Kui võtta aega ja saavutada temaga kõigepealt pehme ja tähelepanelik ühendatus, võib temaga koos minna kasvõi maailma lõppu ja teha mida iganes, isegi kui see „miski“ on tema jaoks täiesti uus. Kui inimene arvab, et temal aga „kohalolu“ ja muu sellise jaoks aega/huvi ei ole, siis pole ka Vaimul inimese jaoks aega ja ta on hektiline ning hajevil. Niisiis on ta äärmiselt tundlik, teadlik, väga kohal ja alati aus.

Vaim on põhikohaga kaaslane ja teejuht nii oma omanikule kui ka kõigile teistele, kes just sellist hobusega kooskäimist õppida soovivad.”

VATICAN (sünd 29.05.2012), ema AAMI 3571 E (emaisa Ando 537 E), isa VAKS 696 E (isaisa Vigur 682 E). Halli värvusega suuremat kasvu (tk 148 cm) ruun, aretaja Elo Liiv.
 
Vatican on kõige noorem Männisalu esimese hobuse Aami varssadest. Ta on tubli noorem vend, püüdlik ja hoolitsev, eriti hoiab ta silma peal oma vanemal vennal vanahärral Ränki Valgesukal ja ei lahku hetkekski vabatahtlikult ta kõrvalt. Meile tundub, et ta on justkui Ränki parem käsi ja teeb tööd, mida Ränki enam ei jaksa teha. Vatican muretseb, kui on karjast eemal, aga viies ta tähelepanu mujale, teeb ta püüdlikult oma töö ära. Ta ei ole pirtsakas, ega tujukas, ta on tõeliselt siiras ja lihtne hing ja väga töökas. Eriti kui mõni sõber karjast ka kaasas on. Poiste värk, koos on alati lõbusam! 
 
Vatican on ratsakooli tundides meie üks peamisi hobuseid, huvitav on jälgida, kuidas ta annab märku, kui ratsanik veel ebakindel selga minemisel on.  Kui Vatican lubab selga, siis see tähendab, et ratsanik on selleks vaimselt valmis. Muul juhul eeldab ta, et keegi oskaja teda koos ratsanikuga kõrvalt toetaks.
LEIKI (sünd 27.05.2015), ema RUJA 3965 E (emaema Aami 3571 E, emaisa Rodeo 726 E ), isa LAASER 833 E (isaisa Laasik 711 E). Halli värvusega keskmist kasvu (tk 142 cm) mära, kelle sünnivärvus oli raudjas, aretaja Angela Noor.
 
Leiki jõudis meile 2024 aasta kevadel. Otsisime alustanud ratsakooli juba ratsutavaid hobuseid ja märkasime kuulutust. Suur oli meie rõõm, kui saime teada, et Leiki on meie vana Aami lapselaps. Siis selgus, et saadaval on ka Leiki 2 aastane laps Teiki, nii jõudsidki nad kahekesi koos meile. 
 
Leiki ei ole hobune, keda lihtsalt ilma eelneva viisaka suhtlemiseta “riiulilt” haarata ja ratsutama hakata. Tuleb võtta aeg maha, tutvustada ennast ja lasta tal sinuga tutvuda. See ei võta kaua, aga edasiseks koostööks ülimalt oluline. Selleks, et ratsutades toimuks teineteise mõistmine, tuleb ühendus luua juba tunni alguses. Tegelikult on see elementaarne viisakus, mida kõik hobused inimestelt ootavad.
 
Meile öeldi, et Leikit on raske karjamaalt kätte saada. Alguses oligi, kuid enam mitte. Ta tuleb suure rõõmuga vastu. Ainult suuremate gruppide puhul on ta veel natuke umbusklik. Aga küll me ta ümber veename 🙂
 
Kui kellelgi meist on kurb tuju ja pisarad peaks voolama, siis on see alati Leiki, kes tuleb sind lohutama. 
MUUKSI TALVIKE (sünd 22.11.2016), ema RIPSU 4351 E (emaisa Rolf 716 E), isa MUUKSI TRAKS E014 (isaisa Teik 809 E). Valkjas kollane suuremat kasvu (tk 147 cm) mära, aretaja OÜ Muuksi Muhe. 
 
Talvike on meie ratsakooli üks peamisi hobuseid. Teda tunneb karjas kohe ära, tal on sinised silmad. Nii üllatav kui see ka pole, aga Talvike on musta põhivärvusega hobune, aga kuna ta on pärinud mõlemalt vanemalt kollasegeeni mõju homosügootsena, siis see on viinud värvi pigmendi pea täieliku lahjendmiseni ja seda ka silma iirises ja nahal. Tulemuseks on  pea valged, beezikas karvkate, roosa nahk ja sinised silmad.
 
Talvikesel on lahke õrn karakter, talle ei meeldi teiste hobustega kakelda, aga kui on vaja kedagi kaitsta, siis ta teeb seda. Ta kiindub oma inimestesse ja on valmis ka inimesi kaitsma, kui mõni teine hobune peaks tulema liiga ligidale. Tal on päris suur isikliku ruumi ala, mida ta kaitseb. Ta otsib viisakalt alati läbi kõik sinu taskud, et olla veendunud, et ega sa maiuseid ei unustanud. Hea maiuse nimel on ta valmis kõik harjutused 5+ hindele läbima. 
 
Talvike on olnud ema kolmele väga toredale hobusele, kaks neist Leif ja Lilli on sündinud meil.
VOORE TEVITI (sünd 11.05.2018), ema RUMBA 4100 E (emaisa Raksel 725 E ), isa TREVOR 739 E (isaisa Trump 737 E). Kollast värvi pigem väiksemat kasvu (tk 137 cm) mära, aretaja Voore Tallid OÜ.
 
Teviti on püüdlik ja kiire taipamisega noor hobune. Ta soovib, et kõik tema ümber oleks lihtsasti mõistetav, selge ja korras – nii ka inimeste poolt tulevad korraldused ja soovid. Uusi asju ei karda, on usaldav ja sõbraliku loomuga. 
 
Kuigi ta on teistest väiksemat kasvu, on tal suur hing. Hoidke piip ja prillid, kui mõni teine hobune teda pisemaks peab!
 
Teviti kannab endaga haruldaseks jäänud eesti hobuse emaliini ja oleme mära järglase ootuses paaritanud teda kolmel korral. Kuid igal korral on sündinud hoopis sama toredad täkk varsad – Ragnar (2022), Laik (2023) ja Virgas (2024).
 
Teviti pole vaid sugumära, oleme teda treeninud ka ratsahobuseks ja nüüd on taas tiinuse aastate rasv vaja välja treenida ja korduskursused läbida!  Peagi saab ta olulise rolli ka ratsakooli hobusena.
 
Samm on pikk, elastne, keskmise randme tööga, hea selja hõivatusega ning selge rütmiga. Traav on tasakaalus, selge rütmiga, pikk ja elastne. Esijalgade töö on avar ning tagajalgadega astub keha alla.  Normaalses konditsioonis, teistega väga hästi arvestav, väga koostöötahteline ning sangviinilise temperamendiga hobune.
ARABELLA (sünd 12.06.2020), ema MUUKSI TRALLA E1177 (emaisa Teik 809 E), isa AKSEL 722 E (isaisa Ando 537 E). Kollahiirjas /ulukkollane keskmist kasvu (tk 140 cm) mära, aretaja OÜ Key. 
 
Uudishimulik, iseseisva mõtlemisega, tasakaalukas ja nupukas, selge peaga  mära. Naudib inimese seltsi ja liigub karjast välja probleemideta.
 
Eelratsastatud ning hetkel tiine Vormsi Ekkenist. 
 
Samm on väga selge rütmiga, väga pikk, väga elastne, keskmise randmetõstega ja hea selja hõivatusega. Traav on väga selge rütmiga, ülesmäge impulsiga, pikk, väga elastne, avar, kõrge randmetõstega ning tagajalgadega astub hästi keha alla. Galopp on tasakaalus, pikk, elastne, ümar, ühtlase rütmiga ja ülesmäge impulsiga. Jõuline, kiire äratõukega heas tasakaalus hüpe. Hüppel elastne ja läheneb takistusele tähelepanelikult. Jalgade töö hüppel kiire.  Normaalses konditsioonis, teistega väga hästi arvestav, väga koostöötahteline ning sangviinilise temperamendiga hobune.
 
 
AAMI (sünd 11.05.2018), ema VIONA E1163 (emaisa Vaks 696 E ), isa AGENT 951 E, E040 (isaisa Voore Astron E001). Hõbevõikhiirjas pigem suuremat kasvu (hetkel tk 144 cm) mära, aretaja Saariku Hobukasvatus OÜ.
 
Aami on uudihimulik kaisukas, ootab inimestelt palju kallistusi ja naudib tähelepanu. Ta on oma mõtlemisega, rahuliku meelega ja koostöö altis noor hobune. Aami käes on Männisalu hobuste kiirusrekord, juba varsast peale ei suuda keegi teda kiiruses ületada. Noorhobuste ülevaatusel kahjuks viienda käigu kirjeldamist ei ole, aga on põhjust uhke olla!
 
Eelratsastatud ning hetkel tiine Vormsi Ekkenist. 
 
Samm on pikk, elastne, kõrge randmetõstega, hea selja kasutusega ning selge rütmiga. Traav on samuti selge rütmiga, pikk, elastne ja avar. Esijalgade töö on avar ning tagajalgadega astub keha alla.  Galopp on heas tasakaalus, avar, keskmise elastsusega, kannab ennast piisavalt, keskmise rütmiga ning keskmise impulsiga. Jõuline kiire äratõukega tasakaalus hüpe. Hüppel elastne ja läheneb takistusele väga tähelepanelikult. Jalgade töö hüppel kiire. Normaalses kondistsioonis, teistega arvestav, väga koostöötahteline ning sangviinilise temperamendiga hobune.
 

ELSKA (sünd. 12.06.2022), ema VIONA E1163 (emaisa Vaks 696E), isa EPISTEL E028 (isaisa Eragon 879E). Aretaja Männisalu Mahe OÜ.

Kõrgemat kasvu (tk 147 cm) eesti hobune, kõrb mära. Iseloom rahulik, sangviiniline, uudishimulik, julge, tuleb alati juurde ja on koostööaldis.

Samm on pikk, elastne, kõrge randmetõstega, hea selja kasutusega ning selge rütmiga. Traav on selge rütmiga, ülesmäge impulsiga, väga pikk, keskmise elastsusega, avara esijalgade tööga ning taguajalgadega astub keha alla. Koostöötahteline ning sangviinilise temperamendiga hobune.
Vaksineeritud, ussikuuritatud ja värgitud regulaarselt, sepaga sõber, käsitletud eakohaselt. Elab vabapidamisel suuremas karjas, regulaarselt tegeletud.

Otsib uut ja armastavat kodu, kus hobusele tagatud võimalikult loomulik elukeskond liikumise ja sõpradega.

Hobune on müügis

LILLI (sünd 14.07.2022), ema MUUKSI TALVIKE E1119 (emaisa Muuksi Traks E014 ), isa LASUUR 935 E (isaisa Laasik 711 E). Ahkhiirjas, pigem suuremat kasvu (hetkel tk 146 cm) mära, aretaja Männisalu Mahe OÜ.
 
Lilli on saanud kiita oma aborigeense välimiku eest. Varsana oli näha mööda selga jooksvat jutti, mis kinnitab, et ta kannab hiirugeeni.
 
Varsaeas oli Lilli pigem häbelik, nüüdseks on ta õppinud enda eest karjas  seisma ning suhtleb ka inimestega heal meelel. Ta on tähelepanelik ja on palju asju õppinud nagu muuseas, pelgalt teisi hobuseid ja inimesi vaadeldes, ilma meiepoolse õpetamiseta.
Annab jalgu, on sõber veti ja sepaga ja on nüüdsest ka iganädalaselt maatöö treeningus. Lilli on nagu suur kaisukaru, tasakaalukas ja rahuliku loomuga. Huviga ootame, mis temast tulevikus saab.
 
Samm on keskmise pikkusega, elastne, keskmise randme tööga ja selge rütmiga. Traav on samuti selge rütmiga, tasakaalus, pikk ja elastne. Esijalgade töö on keskmise avarusega ning tagajalgadega ei astu väga hästi keha alla.  Galopp on heas tasakaalus, keskmise pikkusega, elastne, hea selja hõivatusega ja ühtlase rütmiga. Kiire äratõukega ning tasakaalus hüpe. Takistusele läheneb tähelepanelikult. Jalgade töö hüppel kiire. Teistega arvestav ning sangviinilise temperamendiga hobune.
 

TEIKI (sünd. 12.05.2022), ema LEIKI 4556 E (emaisa Laaser 833 E), isa VOORE TINTIN 869 E (isaisa Tommi 698 E ). Aretaja OÜ Key.

Halli värvi, pigem väiksemat kasvu ja kergema kondiga (hetkel tk 140 cm) mära. Iseloom rahulik, uudishimulik.

Teiki tuli Männisallu koos ema Leikiga 2024 aasta kevadel. Oleme lasknud tal koduneda ja sõbruneda ja nüüd on ta maatöös.

 

LAHKE (sünd 31.05.2023), ema VIONA E1163 (emaisa Vaks 696 E ), isa LEITNANT 933 E (isaisa Laasik 711 E). Raudjas, pigem tuleb suuremat kasvu mära, aretaja Männisalu Mahe OÜ.
 
Lahke on meie Viona 2023 aasta varss. Huvitava välimiku ja iseloomuga. Hetkel koos samal aastal sündinud Laikiga paras paar mürgeldisi. 
 

LAIK (sünd. 22.05.2023), ema VOORE TEVITI E1238 (emaisa Ttrevor 739 E), isa LEITNANT 933 E (isaisa Laasik 711 E). Aretaja Männisalu Mahe OÜ.

Raudjas keskmise kasvuga ruun. Kogu karja rõõmupall. Ei karda midagi, käib juba treikus ja annab jalgu. Pildil parempoolne.